Biometrik Sistemler
PARMAK İZİ TANIMA 
YÜZ TANIMA 
İRİS TANIMA 
DAMAR TANIM
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
İnsanların tek ve benzersiz olan fiziksel özelliklerini ayırt edecek kişilerin kimliklerini tespit etme amacıyla geliştirilmiş, özellikle geçiş kontrol ve tanıma maksatlı kullanılan sistemlerdir. 
Bilgisayarların ve internetin, bilgi teknolojisi araçları olarak etkin kullanılmaya başlanması ile birlikte, bazı kişisel bilgilere veya firmalara ait gizli verilere, yetkili olmayan kişi veya kuruluşların ulaşımının engellenmesi zorunluluğu doğmuştur. Yaygın olarak kullanılan sistemler, kullanıcıları tanımlamak yerine kullanıcının sunduğu tanıtıcılara veya bilgilere onay vermektedir. Buna karşılık biyometrik sistemler kişileri doğrudan tanıdıkları için, yüksek güvenlik sağlamakta ve bu tür uygulamaların vazgeçilmez unsuru olarak kullanılmaktadırlar.
Sistem, kullanıcıların benzersiz özelliklerini biyometrik cihazlar vasıtasıyla veri tabanına kayıt edip, otomatik olarak kullanıcıların kimliğinin eşleştirilmesi prensibiyle çalışır. Her geçen gün daha çok kullanım alanı bulan bu sistemler özel bilgi ve tecrübe gerektiren teknik cihazların doğru olarak seçilmesi ve seçilen cihazların doğru şekilde entegre edilmesi ile istenilen verimi sağlamaktadır.
Atılım Bilgisayar parmak izi tanıma, yüz tanıma, iris tanıma ve damar tanıma sistemleri konusunda teknik kapasitesi ve tecrübesi ile ihtiyaç duyulan tesislere ihtiyaca tam cevap verecek ürünler seçerek en doğru çözümleri sunmaktadır.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Biyometrik sistemlerin sağladığı avantajların başında;
I. Kullanıcıların kimlik kartı veya manyetik kart gibi tanıtıcılar taşımak zorunda olmaması
2. Kullanıcının, tanıma yapılacak yerde bulunma zorunluluğu nedeniyle sahteciliğe imkan vermemesi
3. Şifre veya parola gibi gizli bilgileri ezberlemek zorunluluğunu kaldırması sayılabilir.